دکوراسیون

نقشه راه فنگ شویی خانه در دکوراسیون داخلی | از نحوه چیدمان تا قوانین!

فنگ شویی خانه در دکوراسیون داخلی - رویا گالری

شاید شما هم علاقه زیادی به تغییر دکوراسیون منزل خود و رنگ مبلمان در فنگ شویی دارید. اگر به این کار علاقه مند هستید و حداقل ماهی یک بار این کار را انجام می دهید، از آن دسته افرادی هستید که فقط به تغییر در چیدمان مبلمان و کوسن توجه می کنید؟ آیا تاکنون به این که هر وسیله ای را در کجا و در کنار چه وسایلی قرار دهید تا علاوه بر زیبایی، باعث ایجاد انرژی مثبت و دفع انرژی های منفی از شما و ساکنان شود، نیز توجه کرده اید؟

 فنگ شویی این اصول را به شما بیان می کند. در فنگ شویی خانه اصول و راهکارهای ساده ای گفته می شود که می تواند با رعایت آن ها، تاثیرات بزرگی بر روی جسم و روح خود را شاهد باشید.

آنچه در این مطلب می خوانید : نمایش

فنگ شویی به چه معناست؟

 فنگ شویی به یک موضوع شبه علمی معروف است که برگرفته از هنر و فلسفه چین باستان است و از دو عبارت فنگ (feng) به معنی باد و شویی (shui) به معنی آب تشکیل شده است. طرفداران این روش معتقدند استفاده از اصول فنگ شویی در منزل بر سلامتی، موفقیت، هماهنگی و ایجاد انرژی مثبت در منزل کمک می کند.

عناصر مهم در فنگ شویی خانه

Array

 

در اصول فنگ شویی خانه پنج عنصر نقش مهمی دارند. این عناصرکه نقش مهمی در فنگ شویی دکوراسیون منزل ایجاد می کنند، عبارتند از: چوب، آب، باد، خاک، آتش و فلز که هر کدام دارای المان و رنگ خاص خود هستند. در فنگشویی خانه دو اصل مهم بین یین (زنانگی) و یانگ (مردانگی) وجود دارد. بر اساس این اصل، باید بین یین و یانگ یعنی همان زنانگی و مردانگی تعادل برقرار باشد. تعادل میان این دو باعث شادی، موفقیت در زندگی می شود؛ البته تضاد هایی موجود بین یین و یانگ موجب وابستگی و ایجاد تعادل خواهد بود.

اگر بخواهید خانه ای با دکوراسیون هارمونیک و هماهنگ داشته باشید باید اصول فنگ شویی چیدمان منزل را رعایت کنید.

شما می توانید با استفاده از رانر رومیزی در دکوراسیون منزل با بیان اصول مهم فنگشویی خانه، در به جریان انداختن انرژی های مثبت در منزل به شما کمک کنیم، تا شاهد تاثیر مثبت آن بر روی سلامت، شادابی و موفقیت خود باشید.

اصول فنگ شویی در چیدمان منزل (11 سِحر)

یکی از مهمترین اصول فنگ شویی در چیدمان منزل، جریان آزاد انرژی است. باید اجازه دهیم انرژی به طور آزادانه در منزل ما جریان داشته باشد و جلوی جریان آن را نگیریم. برای انجام دقیق و درست این کار، به نکات زیر توجه کنید.

1. به کار بردن آینه در چیدمان منزل

 استفاده از آینه باعث به راه انداختن انرژی یا تغییر انرژی می شود. بهتر است از آینه کامل استفاده شود و از آینه هایی که اشیا را تکه تکه و شکسته نشان می دهد، استفاده نکنید.

باید ها و نباید های استفاده از آینه در منزل

 • استفاده از آینه در جلوی درب ورودی بسیار توصیه می شود.
 • به همان اندازه تاکید می شود که از آینه در مقابل تختخواب خود استفاده نکنید.
 •  وجود آینه در بالای رانر میز ناهار خوری، نمادی از برکت و نعمت است.
 •  آینه ها نباید محیط آشپزخانه، سرویس بهداشتی و اجاق گاز را نشان دهند.
 • نصب آینه روی سقف برخلاف اصول فنگشویی منزل است.
 • از آینه برای افزایش انرژی فضا می توان استفاده کرد. بر پوشاندن ستون ها نیز از آینه استفاده می شود.

2. برقراری هوا و نور طبیعی در فنگ شویی خانه داری

نور طبیعی یکی از مهمترین عوامل برای به جریان انداختن انرژی در فنگ شویی خانه داری است. عدم استفاده از پرده های کلفت و تیره که مانع از ورود هوا و نور به خانه می شود با اصول فنگشویی خانه داری مغایرت دارد. از این رو استفاده از ست کردن کوسن و پرده باعث وجود نور طبیعی حس خرسندی و خوشبختی را در شما تقویت می کند.

3. فنگ شویی ثروت در اتاق خواب

Array

از تلنبار شدن وسایل ساکن در اتاق خواب خود جلوگیری کنید. این کار باعث ساکن ماندن و گیر افتادن انرژی در گوشه و کنار اتاق می شود. پس بهتر است وسایلی که زیاد استفاده نمی کنید یا از آن در اتاق خواب زیاد دارید، جمع آوری کنید. بهم ریختگی در اتاق خواب، مانع از شفافیت فکر شما می شود. شاید به نظر شما جمع آوری وسایل انباشته شده و رفع این بهم ریختگی کار سختی باشد، ولی به این فکر کنید که با باز شدن فضا، می تواند به جریان فنگ شویی ثروت در اتاق خواب کمک کند و این باعث حس خوشایندی برای شما به ارمغان می آورد.

انباشته شدن لباس ها در پشت در اتاق خواب، باعث به هم ریختگی اتاق خواب می شود و در نتیجه جریان فنگ شویی ثروت در اتاق خواب را مسدود می کند.

این مهم است که جا رختخوابی خود به هنگام خواب به صورت مرتب و رو به قبله پهن بیندازید و زمانی از رختخواب بلند می شود آن را آنکارد کنید از اصول مهم در فنگ شویی ثروت در اتاق خواب به حساب می آید. با توجه به این که انرژی توسط باد به خانه وارد می شود، مرتب نکردن رختخواب باعث می شود انرژی منفی در اتاق خواب باقی می ماند.

4. فنگ شویی اتاق خواب دختر با نقاشی

به کاربردن نقاشی در چیدمان اتاق خواب دختر، انرژی محیطی در راستای سلامتی، دانش، عشق و خانواده را در شما تقویت می کند. گذاشتن عکس های خانوادگی هم می تواند تاثیر بسیار خوبی روی روابط شما داشته باشد. در واقع چیزی که می تواند این تاثیر را دو چندان کند استفاده از مبلمان و نحوه چیدمان کوسن در اتاق خوب دختر است که می تواند حس خوشایندی را برای او به همراه داشته باشد.

عکس های جنگی، تصاویر غم انگیز، افراد ستمدیده و پیر باعث تاثیر منفی در فنگ شویی اتاق خواب دختر دارد که استفاده از آن ها توصیه نمی شود.

5. فضای امن خود را در منزل پیدا کنید

مهم نیست که کجای خانه، مهم این است که در آنجا، احساس آرامش و امنیت داشته باشید تا بتوانید با خیال آسوده در آنجا استراحت، تخیل و تفکر کنید.

6. ایجاد سرعت یکنواخت در فنگ شویی اتاق نشیمن

با چیدمان درست منزل می توانید سرعت جریان انرژی را در همه بخش های خانه به خصوص اتاق نشیمن یکنواخت و برابر کنید. استفاده از کوسن نشیمن، فرش های طرح دار و نقاشی های روی دیوار می تواند این تعادل را برقرار کند. اگر از روکش های پارچه ای برای مبلمان خود استفاده می کنید، از تمیزی و اتو بودن آن ها مطمئن شوید. چون انرژی های منفی در لابه لای این چین و چروک ها پنهان می شود.

7. ورودی منزل را واضح و روشن نگه دارید

درب ورودی در منزل از مهمترین مکان هایی است که باید به آن توجه کنید. این بخش محل ورود انرژی به خانه شماست. این فضا اصلا نباید کثیف و بهم ریخته باشد. حتما از تمیز بودن درب و جلوی آن مطمئن شوید. دقت کنید که این فضا بهم ریخته نباشد. درب ورودی محلی برای جذب و جمع آوری انرژی است. استفاده از آینه در این فضا می تواند به شما کمک کند.

8. تعادل بین 5 عنصر اصلی در فنگ شویی منزل

Array

 5 عنصر خاک، چوب، آتش، آب و فلز در فنگ شویی منزل بسیار مهم است که شما با خرید نمادهای فنگ شویی باید در نظر داشته باشید از آن ها در چیدمان منزل خود استفاده کنید. همچنین استفاده از مکمل رنگ بنفش در دکوراسیون منزل در فنگ شویی بسیار مهم است که هر کدام دارای مفاهیم خاصی هستند که به این 5 عنصر برمی گردد. در ادامه نماد رنگی هر کدام از این عناصر را بیان می کنیم.

عنصر چوب: رنگ سبز                                مزیت: ثروت، خانواده و سلامتی

عنصر آتش: رنگ قرمز                               مزیت: شهرت

عنصر آب: رنگ آبی، سیاه                         مزیت: اقبال شغلی

عنصر فلز: رنگ سفید، طلایی، نقره ای          مزیت: خلاقیت و فرزندان خوب، اقبال سفر و برخورد با آدم های مفید و سودبخش

عنصر خاک: رنگ قهوه ای، زرد و صورتی        مزیت: اقبال عشقی و اقبال تحصیلی

تعادل این عناصر بسیار مهم است و شما می توانید با استفاده از وسایل مختلف در منزل، تعادل لازم را برقرار کنید. برای مثال می توانید با استفاده از تاثیر رنگ های گرم در دکوراسیون داخلی مانند قرمز و نارنجی عنصر آتش را در فنگ شویی منزل رعایت کنید. همچنین می توانید با ترکیب رنگی متناسب با شخصیت خود و اصول فنگ شویی در خانه تکانی، جریان انرژی مثبت را افزایش و در نتیجه حس آرامش بیشتری را تجربه کنید. افرادی که پرخاشگر هستند می توانند از رنگ های عنصر آتش کمتر و افرادی که نیاز به انگیزه بیشتری دارند، از این رنگ ها بیشتر استفاده کنند.

9. نقشه راه فنگشویی خانه

برای تهیه این نقشه فنگشویی خانه باید جهات و نمادهای هر کدام را بدانید: بهتر است در هر کدام از جهات در منزل، وسایلی با این نماد قرار بگیرد.

 • فنگ شویی شمال خانه: عنصر آب
 • فنگ شویی شمال شرقی: عنصر خاک
 • فنگ شویی شرق خانه: عنصر چوب
 • جهت جنوب شرقی: عنصر چوب
 • فنگ شویی جنوب خانه: عنصر آتش
 • فنگ شویی جهت جنوب غربی: عنصر خاک
 • فنگ شویی غرب خانه: عنصر فلز
 • فنگ شویی شمال غربی: عنصر فلز
 • فنگ شویی مرکز: عنصر خاک

10. استفاده از عناصر طبیعی در فنگشویی منزل

Array

گیاهان پهن برگ نمادی از عنصر چوب هستند و بسیار تاثیر خوبی روی شما دارد. گیاهان درخت پرتقال نشان از خوشبختی و اقبال بلند است. یکی از بهترین مکان هایی که می توانید از این گیاهان استفاده کنید، درب ورودی خانه یا محل کار است.

استفاده از گیاهان یا دیگر عناصر طبیعی مانند سنگ، صدف در چیدمان فنگشویی منزل بسیار مهم است.

هرچه گیاهان طبیعی برای چرخه آزادانه انرژی مناسب هستند، گیاهان مصنوعی و پلاستیکی برای این چرخه مناسب نیستند. پس از گیاهان مصنوعی به جای گیاهان طبیعی استفاده نکنید، ولی برای پوشاندن ستون ها و کاهش بار منفی حاصل از این موارد می توان از آن ها استفاده کرد.

11. صداهای گوش خراش را از منزل خود حذف کنید

 بر اساس اصول فنگشویی منزل، صداهای گوش خراش و مزاحم مانع از جریان انرژی مثبت می شود. پس از سالم بودن درب های موجود در منزل، لوله ها و … مطمئن شوید که صداهای آزاردهنده ای را ایجاد نکنند.

شومینه در فنگ شویی

Array

محل قرارگیری شومینه در اتاق نشیمن بسیار مهم است. اگر شومینه در مکانی مناسب قرار نگیرد، باعث ایجاد انرژی منفی می شود. پس بهتر است از آینه در بالای شومینه استفاده کنید.

بهتر است شومینه را در قسمت شمال خانه قرار ندهید. شومینه نماد آتش و بخش شمالی خانه، نماد آب است. در صورتی که از شومینه در قسمت شمال خانه استفاده می کنید، انتظار چالش های لفظی در آن خانه را در بین اعضای خانواده داشته باشید.

برای حل این مشکل بهتر است شومینه را خاموش نگه دارید یا از وسایل چوبی در این فضا استفاده کنید.

موقعیت شمال غربی خانه نیز مکان مناسبی برای شومینه نیست. بر سلامتی سرپرست خانوار تاثیر دارد. پس اگر سرپرست خانوار، فردی سالخورده و بیمار است، از تاثیر منفی استفاده از شومینه در این موقعیت در اتاق نشیمن بر مسائل مربوط به فشار خون بالا، بیماری های قلبی و عروقی و حتی سکته مغزی غافل نشوید.

همچنین بهتر است شومینه را در بخش غربی خانه قرار ندهید. جهت غربی در خانه بر اساس اصول فنگشویی منزل، باید با وسایلی از عنصر فلز پر شود، همبستگی شومینه با عنصر آتش باعث از بین رفتن فلز در روابط عناصر می شود. در این صورت، بر توانایی شما در جذب ثروت و پس انداز پول تاثیر می گذارد.

فنگ شویی خانه جدید

اگر قصد دارید منزل خود را برای عید جابه جا کنید، بهتر است از همان ابتدا به اصول فنگ شویی خانه در دکوراسیون منزل برای عید توجه کنید.

1. رنگ جدید و مناسب برای منزل

با توجه به این که رنگ، عامل بسیار مهمی در فنگ شویی خانه جدید است، بهتر است برای رسیدن به انرژی مد نظرتان، با توجه به معنای رنگ ها، خانه جدید خود را رنگ آمیزی کنید. توجه به رنگ وسایل و مبلمان در منزل با رنگ دیوارها و… باید علاوه بر همخوانی، شما را به سطح انرژی مدنظرتان برساند.

2. توجه به چیدمان و جنس وسایلی که استفاده می کنید

 اگر می خواهید در دکوراسیون منزل برای عید تغییراتی را ایجاد کنید و بعد به آنجا نقل مکان کنید، بر اساس اصول فنگ شویی در چیدمان منزل به جنس موادی که به عنوان کفپوش ها و … استفاده می کنید، دقت کنید. استفاده از چوب برای کف بسیار مناسب است، هرچند باید به عوامل مختلفی همچون هزینه های نگهداری آنها توجه کند.

نتیجه گیری

اصول فنگ شویی خانه، به شما راهکارهای ساده ای را می دهد که بتوانید انرژی مثبت برای خود و اعضای خانواده تان را قابل لمس تر کنید. در نتیجه در ایجاد حس آرامش، سلامتی، موفقیت و ثروت موفق تر باشید. مجموعه رویا گالری در مطلب سعی کرده است که در فنگ شویی منزل دارای اصولی بیان کند که با اجرای دقیق آن می توانید تاثیرات آن را به مرور زمان در زندگی خود شاهد باشید.

سوالات متداول

برای تهیه نقشه فنگشویی خانه باید کدام جهات و نمادها را بدانیم؟

فنگ شویی شمال خانه: عنصر آب – فنگ شویی شمال شرقی: عنصر خاک – فنگ شویی شرق خانه: عنصر چوب – جهت جنوب شرقی: عنصر چوب – نگ شویی جنوب خانه: عنصر آتش و…

در فنگ شویی اتاق خواب دختر استفاده چه چیزهایی توصیه نمی شود؟

عکس های جنگی، تصاویر غم انگیز، افراد ستمدیده و پیر باعث تاثیر منفی در فنگ شویی اتاق خواب دختر دارد که استفاده از آن ها توصیه نمی شود.

1.4/5 - (9 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *