کوسن

شستشو کوسن

شستشو کوسن

همانطور که می دانید کوسن چیست، به همینم منوال هم می دانید کوسن کاربردهای فراوانی دارد و در معرض استفاده زیاد و دست و پا می باشد. به همین دلیل کوسن ها در معرض کثیف شدن قرار می گیرند و باید به فکر شستشوی کوسن باشید. اگر اعضای خانواده شما از مبلمان برای استراحت، تماشای تلویزیون، خوردن خوراکی‌ های مختلف و غیره استفاده می‌ کنند، شستشو کوسن باید هر چند وقت یکبار انجام شود.

حال، سؤالی که در اینجا ممکن است به وجود آید، این است که این بالشت‌ های تزیینی و کوچک را چگونه بشوییم که دچار تغییر نشوند؟ آیا شستشو انواع مدل کوسن متفاوت است؟ ما قصد داریم در ادامه این متن، به این سوال مهم و اساسی پاسخ داده و در مورد شستشو کوسن نکاتی را با شما به اشتراک بگذاریم.

انواع کوسن از نظر پیوستگی کاور

Array

کوسن‌ هایی که در بازار وجود دارند از نظر پیوستگی کاور به دو نوع تقسیم‌ بندی می‌ شوند:

  1. کوسن‌ هایی که کاور آن‌ ها جدا می‌ شود
  2. کوسن‌ هایی که کاور آن‌ ها جدا نمی‌ شود

توجه داشته باشید که برای شستن هر یک از کوسن های دو نوع باید به روش خاص خود عمل کنید تا بعد از تمام شدن مراحل شستشو، یک کوسن تمیز و نظیف در اختیار داشته باشید. ما ابتدا در مورد شستن کوسن‌ هایی که کاور آن‌ ها جدا می‌ شود صحبت می‌ کنیم و سپس به در مورد شستشو کوسن‌ هایی که کاور آن‌ ها جدا نمی‌ شوند، نکاتی را ارائه خواهیم کرد. به طور کلی کوسن بر زیبایی خانه شما می افزاید.

مراحل شستشو کوسن با کاور جدا شدنی

شستن کوسن‌ ها، شامل مراحل مختلف می‌ باشد. رعایت ترتیب در انجام این مراحل به شما کمک می‌ کند یک کوسن تمیز و نظیف در اختیار داشته باشید. مراحل مهم شستشو  کوسن به شرح زیر است:

  1. گرفتن گرد و غبار
  2. لکه‌ گیری
  3. انتخاب یک شوینده مناسب
  4. انتخاب یک روش مناسب برای شستشو
  5. شستن
  6. خشک‌ کردن

در ادامه، هر یک از مراحل بالا را شرح داده و در مورد آن‌ ها نکاتی را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

گرفتن گرد و غبار

اگر خیلی وقت است که کوسن خود را نشسته‌ اید و گرد و غبار زیادی در آن تجمع پیدا کرده، توصیه می‌ کنیم ابتدا برای جدا کردن و زدودن گرد و غبار‌های آن اقدام کنید. بدین منظور می‌ توانید از جارو برقی موجود در منزلتان کمک بگیرید. جارو برقی را روشن کرده و قدرت آن را تا جایی که امکان دارد، کاهش دهید؛ این عمل مانع از آسیب به پارچه و پاره شدن آن خواهد شد. توجه داشته باشید که پاک کردن گردوغبار، به تمیزتر شدن این بالشت‌ های کوچک کمک فراوانی خواهد کرد.

لکه‌ گیری

موضوع دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، لکه‌ گیری از سطح کوسن است. به دلیل بالا بودن میزان استفاده از این وسیله دکوری، ایجاد لکه بر روی آن اجتناب ناپذیر بوده و در خانه‌ هایی با یک و یا چند کودک خردسال لکه‌ های روی کوسن یکی از بدترین مناظری است که ممکن است مشاهده شود. لکه‌ های خودکار، مواد آرایشی که بچه‌ها از سر کنجکاوی به سراغ آن‌ها ‌می‌ روند، جای لک نوشیدنی‌ های متفاوت و غیره معمولاً بر روی کوسن خانه‌ هایی با یک کودک خردسال، شیوع زیادی دارد.

لکه‌ های نوشیدنی که نیازی به تمیز کردن نداشته و در طی فرایند شستشو به طور کامل از بین ‌می‌ روند، اما لکه‌ های خودکار و یا لکه‌ های مواد آرایشی با یک بار و یا حتی چندین بار شستشو کوسن از بین نخواهند رفت و قبل از شستن، باید یک فکر اساسی برای آن‌ ها کرد.

برای از بین بردن لکه خودکار، می‌ توانید از الکل استفاده کنید. الکل خاصیت رنگ‌ بری داشته و می‌ تواند برای از بین بردن لک‌ های جوهر کمک فراوانی باشد. البته برای رعایت جانب احتیاط، اگر لکه خودکار گستردگی زیادی دارد، در یک نقطه بسیار کوچک، مقداری الکل را در تماس با لک قرار دهید و بعد از آنکه مطمئن شدید رنگ پارچه دچار تغییر نمی‌ شود، کل لکه را به این ماده آغشته کنید.

پیشنهاد می شود با کاربرد کوسن بیشتر آشنا شوید. به این دلیل که کوسن کاربردهای بیشتر دیگری هم دارد که در جریان آن نیستید.

انتخاب یک شوینده مناسب

Array

موضوع بسیار مهم دیگری که در هنگام مراحل شستشو کوسن باید به آن توجه کرد، انتخاب یک شوینده مناسب است. برای آنکه بدانید چه شوینده‌ ای بیشترین خاصیت تمیز کنندگی و کمترین آسیب به بافت روکش کوسن دارد، ابتدا جنس پارچه را مشخص کنید. با انتخاب ماده شوینده مناسب، به افزایش عمر و دوام پارچه روکش کمک فراوانی خواهید کرد.

معمولاً در دوخت کوسن از پارچه‌ های چرمی، وینیل و متان استفاده می‌ شود که به طور معمول در مقابل شوینده‌ هایی که در کشورمان برای شستشوی لباس استفاده می‌ کنیم، مقاومت دارند و با مشکل خاصی مواجه نمی‌ شوند. اگر روکش کوسن شما بافتنی است، به هیچ عنوان آن را با آب داغ شستشو ندهید. این کار شما باعث شل شدن بافت روکش و غیر قابل استفاده شدن آن می‌ گردد. اگر کوسن‌ های مبلمان شما از جنس چرم است، از واکس‌ های مخصوص مبل برای تمیز کردن و برق انداختن آن‌ ها کمک بگیرید.

با یک دکوراسیون زیبا، هر روزت رو به عید تبدیل کن! دکوراسیون منزل برای عید

بررسی اطلاعات درج شده روی کوسن

کوسن‌ هایی که به صورت آماده خریداری می‌ شوند، دارای اطلاعات مربوط به شستشو می‌ باشند. قبل از آنکه برای شستشو کوسن اقدام کنید، به اطلاعاتی که بر روی تگ کوسن درج شده توجه داشته باشید و به کمک این علائم و اطلاعات، بهترین روش برای تمیز کردن کوسن را انتخاب کنید. علامت S نشان می‌ دهد که کوسن موجود قابلیت شستشو بدون دخالت آب را داشته و می‌ توان به کمک حلال‌ های خشک برای تمیز کردن آن اقدام کرد.

WS به شما می‌ گوید که می‌ توانید کوسن را هم با آب و هم با حلال‌ های خشک، تمیز کنید و در نهایت نیز حرف W به این معنا است که تنها راه تمیز کردن کوسن استفاده از مواد شوینده به کمک آب است.

نکته مهم دیگری که لازم است در همین جا به آن اشاره کنیم عدم تغییر در رنگ کوسن به هنگام استفاده از مواد شوینده است. برخی مواد شوینده، قدرت زیادی برای تمیز کنندگی داشته و باعث رنگ بری کوسن می‌ شوند. برای آنکه کوسن عزیز شما رنگ پس ندهد، ابتدا یک قسمت کوچک از آن را خیس کرده و در تماس با ماده شوینده قرار دهید؛ چنانچه آبی که در تماس با روکش کوسن است دچار تغییر رنگ نشد، می‌ توانید با خیالی راحت برای شستن آن اقدام کنید.

اگر تغییر رنگ مشاهده کردید، سعی کنید با آب خالی، روکش کوسن را بشویید و از هیچ ماده شوینده‌ ای استفاده نکنید.

شستن کوسن

اگر تست عدم تغییر رنگ کوسن را انجام داده و مطمئن هستید که رنگ روکش در اثر تماس با مواد شوینده تغییر پیدا نمی‌ کند، وقت آن است که روکش کوسن را بشویید. در اینجا دو راه پیش روی شما قرار دارد؛ یا می‌ توانید آن را داخل ماشین لباسشویی بیندازید و یا با دست آن را بشویید. اگر قرار است کوسن، داخل ماشین لباسشویی انداخته شود، خوب است به جنس سایر لباس‌ هایی که داخل ماشین قرار می‌ دهید، توجه داشته باشید.

اگر رنگ لباس‌ های شما ثابت است، روکش کوسن‌ ها را داخل ماشین قرار دهید، در غیر این صورت، روکش کوسن‌ هایی که رنگ روشنی دارند را به همراه لباس‌ هایی که رنگ پس می‌ دهند، داخل ماشین نیندازید. دور چرخش و مدت زمان شستشو را بر روی کمترین حال ممکن تنظیم کرده و ماشین را روشن کنید.

در این میان بد نیست نگاهی به مقاله دکوراسیون اتاق نشیمن بیاندازید و اطلاعاتی درمورد تغییرات کم ولی بسیار موثر در اتاق نشیمن خود بدست آورید.

برای شستن کوسن با دست نیز می‌ توانید ظرفی را پر از آب کرده، مقداری شوینده داخل آن بریزید، روکش کوسن را در محلول تهیه شده قرار دهید و به آرامی با دست بشویید. اگر روکش کوسن شما خیلی کثیف نیست، در هنگام شستشو، فشار زیادی به آن وارد نکنید تا هم، دستان شما خسته نشود و هم بافت پارچه دچار آسیب نگردد.

خشک‌ کردن کوسن

Array

بعد از تمام شدن مراحل شستشو، روکش کوسن را برعکس کرده و آن را در آفتاب پهن کنید. به این شکل، از تغییر رنگ روکش کوسن به دلیل برخورد مستقیم آفتاب با سطح رویی پارچه ممانعت به عمل خواهید آورد.

شستشو کوسن با کاور جدا نشدنی

کاور برخی کوسن‌ های موجود در بازار، از بدنه اصلی کوسن جدا نشده و به همین دلیل نمی‌ توان کاور را جدا کرده و شست. برای شستشو کوسن‌ هایی با این ویژگی، به چند روش می‌ توانید اقدام کنید.

یکی از روش‌ های شستن کوسن‌ هایی با کاور جدا نشدنی، شستن آن به کمک شامپو فرش است. مقداری شامپو فرش را با مقداری آب ترکیب کرده و به کمک یک اسفنج و یا پارچه‌ ای که رنگ پس نمی‌ دهد، کوسن را تمیز کنید. اگر لکه‌ های روی کوسن زیاد است، مقداری مایع ظرفشویی نیز به محلول آب و شامپو فرش اضافه کنید. تا زمانی که سطح کوسن، کاملاً خشک نشده، آن را جا به جا نکرده و فشرده نکنید.

دیگر روش شستشو کوسن، کمک گرفتن از بخارشوی است. برای تمیز کردن کوسن با بخارشوی نیز، نازل دستگاه را در تماس با کوسن قرار داده و تمام وجوه را به کمک بخارشوی تمیز کنید. کوسن‌هایی که روکش ضخیمی دارند، بهترین گزینه برای تمیز کردن به کمک بخارشوی هستند. برای تمیز کردن کوسن‌ هایی که روکش آن‌ ها ظریف بوده و از ضخامت لازمه برخوردار نیست، از بخارشوی استفاده نکنید؛ زیرا بخارشوی به بافت روکش آسیب وارد کرده و باعث کاهش کیفیت روکش و دوام آن خواهد شد.

با توجه به شستشو کوسن ها می توان به راحتی آن ها را در کنار مبلمان خانه استفاده کرد و بطور کامل بتوانید ست کردن کوسن و مبلمان خود را انجام دهید.

برای شستن روکش بدون استفاده از آب، سعی کنید از مواد شوینده خشک استفاده کنید. البته به هنگام استفاده از این مواد شوینده، تهویه موجود در محیط را با باز کردن پنجره‌ ها فعال کنید تا سیستم تنفسی‌ تان دچار حساسیت و آسیب نشود.

جمع‌ بندی

برای شستشو کوسن، بهتر است انواعی از آن را که روکش جداشدنی دارند، خریداری کنید. فرایند شستن این نوع کوسن راحت بوده و دردسر‌های زیادی ندارد. به هر جهت، توصیه ما به شما برای خرید کوسن‌ های زیبا و جذاب، مراجعه به رویا گالری است. تنوع دوست داشتنی و جذابی در کوسن‌ های ارائه شده در این گالری به چشم می‌ خورد و این موضوع، انتخاب را برای تمامی خانم‌ های با سلیقه به کاری راحت و ساده تبدیل کرده است. در رویا گالری شما علاوه بر کوسن نیز می توانید رانر هم خریداری نمایید.


مراحل شستشو کوسن

شستن کوسن‌ ها، شامل مراحل مختلف می‌ باشد. رعایت ترتیب در انجام این مراحل به شما کمک می‌ کند یک کوسن تمیز و نظیف در اختیار داشته باشید که در این مقاله بطور کامل توضیح داده شد.

بهتر روش شستشو کوسن چیست؟

برای شستشو کوسن، بهتر است انواعی از آن را که روکش جدا شدنی دارند، خریداری کنید. فرایند شستن این نوع کوسن راحت بوده و دردسر‌های زیادی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *