دکوراسیون

سیر تا پیاز جزیره آشپزخانه | جزیره من کدام است؟

جزیره آشپزخانه

آشپزخانه برای همه ما، تداعی کننده بوهای خاطره انگیز و غذاهای خوش مزه است و همین موضوع آن را به یکی از مهم ترین بخش های هر خانه تبدیل کرده است. ما دوست داریم هنگام صرف غذا، اوقات خوشی را در کنار خانواده، در محیطی دلپذیر و خوشایند داشته باشیم. جزیره آشپزخانه بیش از هر طرح دیگری، این امکان را برای ما فراهم می کند.

تا به حال فکر کرده اید که با تغییر و تحولات روزانه در دنیای دکوراسیون، چرا هم چنان شبه جزیره آشپزخانه در صدر علاقمندی های مردم باقی مانده است؟! در این مقاله به پاسخ این پرسش خواهید رسید.

به علاوه با معرفی ایده های جذاب و مدرن در طراحی آشپزخانه جزیره و استفاده از رانر با توجه به سلیقه خود این رومیزی را، هم به صورت تکی و هم با رومیزهای دیگر در آشپزخانه جزیره خود می توانید مورد استفاده قرار بدهید.

جزیره آشپزخانه چیست؟

آشپزخانه با قراردادن میز یا کانتر در وسط آن به جزیره آشپزخانه تبدیل می شود. این میز می تواند به عنوان یک کابینت مستقل، میز نهارخوری، قفسه و یا حتی کتابخانه مورد استفاده قرار گیرد. معمولا جزیره وسط آشپزخانه قرار می گیرد ولی از آنجا که قابلیت جابجایی دارد، می توان موقعیت آن را با توجّه به دکوراسیون دلخواه و یا فضای موجود تغییر داد.

جزیره از طرفین به دیوار محدود نمی شود و از تمام ابعاد آن می توان استفاده کاربردی کرد. همچنین استفاده از کوسن و مبلمان در آشپزخانه جزیره می تواند به فضای آشپزخانه تان جلوه مناسبی را القا کند. از این رو کنار طراحان دکوراسیون، جزیره را به عنوان آشپزخانه ای کوچک معرفی می کنند چراکه تمام قابلیت های آشپزخانه را در خود جای می دهد. در فضاهای کوچک هم می توان جزیره را در مکانی بین آشپزخانه و نشیمن قرار داد.

جزیره راهی برای آشتی با آشپزخانه

جالب است بدانید که شبه آشپزخانه جزیره همچون میزی شگفت انگیز امکانات بسیار متنوعی را درون آشپزخانه برای ما فراهم می کند. جزیره همانند یک پیشخوان کارآمد، فضای مفید در آشپزخانه را افزایش می دهد و پخت و پز غذا را برای تمام اعضای خانواده آسان می کند.

در زندگی های پرمشغله امروزی، امکان دورهم بودن اعضای خانواده هرچند در ساعات اندک، غنیمت است. چه فرصتی بهتر از وعده های غذایی؟! با استفاده از جزیره به عنوان میز غذاخوری، علاوه بر صرفه جویی در فضا و هزینه با حذف میز جداگانه، همه اعضای خانواده می توانند هنگام صرف غذا از دورهم بودن لذت ببرند.

از جمله مزایای جزیره این است که امکان سوار کردن تجهیزات مختلف آشپزخانه مانند سینک ظرفشویی، اجاق گاز مدرن رومیزی، ماشین ظرفشویی، یخچال و حتی آکواریوم بر روی آن وجود دارد. با آسان شدن پخت و پز و لذت از با هم بودن هنگام صرف غذا، جزیره ما را با آشپزخانه آشتی می دهد.

آیا آشپزخانه جزیره دار برای همه مناسب است؟

Array

چون جزیره مانند یک میز در وسط آشپزخانه قرار می گیرد، بهتر است فضای آشپزخانه طوری باشد که به راحتی بتوان از اطراف آن رفت و آمد کرد. البته در فضاهای کوچک می توان آن را بیرون فضای آشپزخانه قرار داد، ولی بهتر است فاصله آشپزخانه تا جزیره از حد خاصی بیشتر نشود. با دانستن ابعاد استاندارد و حداقلی جزیره و آشنایی با طرح های متنوع آن، می توانید انتخاب بهتری داشته باشید.

برای داشتن بهترین آشپزخانه جزیره از کجا باید شروع کرد؟

برای انتخاب بهترین جزیره، باید با قابلیت های مختلف آن و تنوع موجود در طراحی جزیره آشنا شد. جزیره شما باید از نظر اندازه و جنس نیز مطابق با نیازهای شما باشد. شبه آشپزخانه جزیره ساده نباید آنقدر کوچک باشد که از کارایی آن بکاهد و نه آنقدر بزرگ باشد که فضای آشپزخانه را اشغال کند. پس باید در انتخاب بهترین جزیره دقت کرد.

نکات مهم در طراحی آشپزخانه جزیره دار

جزیره می تواند عملکردهای مختلفی برای شما در آشپزخانه داشته باشد. در اولین قدم باید انتظار خود را از داشتن آن مشخص کنید. سپس به انتخاب بهترین اندازه، جنس و طراحی بپردازید. اشتباه نکنید! قرار نیست همه کارها را به تنهایی انجام دهید! بعد از تصمیم گیری درباره ویژگی های موردنظر، بهتر است با یک طراح دکوراسیون آشپزخانه مشورت کنید.

 • جزیره نباید بیش از حد بزرگ باشد چون رفت و آمد شما را در فضای آشپزخانه دچار مشکل می کند.
 • به محل قرار گرفتن جزیره در آشپزخانه خوب فکر کنید.
 • ارتفاع و عمق جزیره را با دقت انتخاب کنید. بهتر است ارتفاع جزیره علاوه بر رعایت حدود استاندارد، با ارتفاع سایر کابینت های آشپزخانه یکسان یا کمی بلندتر باشد. اگر می خواهید عمق آشپزخانه جزیره زیاد باشد حتما آن را به دو بخش تقسیم کنید تا دسترسی به وسایل داخل آن سخت نباشد.
 • با سوار کردن تجهیزات مختلف مانند سینک یا گاز رومیزی روی جزیره، به لوازم جانبی مورد نیاز آن هم دقّت کنید. به طور مثال اگر می خواهید اجاق گاز روی آن نصب کنید، باید به فکر نصب یک هود هم بالای جزیره باشید. یا اگر به عنوان فضایی برای آماده سازی غذا از آن استفاده می کنید، حتما خروجی های برق را در نظر بگیرید. به این نکته توجّه داشته باشید که سوارکردن سینک با این که فرایند آشپزی را راحت می کند اما باید جوانب آن مانند فضای مناسب و لوله کشی صحیح را در نظر گرفت. در صورت استفاده از آشپزخانه جزیره مدرن به عنوان قصد استفاده از رانر میز ناهار خوری نور مناسبی را بالای آن تعبیه کنید و اندازه مناسبی را برای صندلی ها در نظر بگیرید.

جنس مناسب پیشخوان برای جزیره

پیشخوان جزیره بخشی از آن است که باید سال های طولانی دوام بیاورد و هزینه گزافی هم در برنداشته باشد. از طرفی چون پیشخوان در تماس مستقیم با انواع خوراکی، مواد غذایی، چربی و آب است، اهمیت انتخاب درست جنس را برای آن دوچندان می کند. طیف گسترده ای از جنس را می توان با توجه به سلیقه، هماهنگی با دکوراسیون آشپزخانه، در نظر گرفتن قوانین دکوراسیون داخلی آشپزخانه و هزینه مطلوب برای پیشخوان در نظر گرفت.

 اندازه و شکل مناسب جزیره

اگرچه اندازه آشپزخانه جزیره می تواند با توجّه به کارایی یا سلیقه شما متفاوت باشد ولی باید معیارهای استانداردی را برای آن در نظر گرفت. طراحان دکوراسیون آشپزخانه طبق یک قاعده کلی حداقل اندازه جزیره را برای تمام ابعاد حدود 1 متر در نظر می گیرند. اگر می خواهید از Island به عنوان محیط کار استفاده می کنید، ارتفاع 75 سانتیمتری مناسب تر است. با قرار دادن صندلی و استفاده از جزیره به عنوان میز غذاخوری، باید فاصله ی 30 سانتی متری پیشخوان و نشیمن صندلی را حتما لحاظ کنید.

شما باید به شکل دلخواه جزیره خود نیز فکر کنید. اکثر جزیره ها مربع یا مستطیل شکل هستند اما هیچ قانون خاصی برای انتخاب شکل آن ها وجود ندارد. شما می توانید با توجّه به ابعاد آشپزخانه و سلیقه شخصی بهترین شکل را برای جزیره خود انتخاب کنید. در این مقاله انواع مدل های جزیره معرفی شده است.

انواع جزیره از نظر شکل و کاربرد

Array

1. جزیره آشپزخانه مدرن و شیک

تمایز:

چالش:

 • به کارگیری طرح های منحنی و نامتقارن

2. جزیره آشپزخانه کلاسیک

Array

تمایز:

 • استفاده از جزیره به عنوان میز غذاخوری یا میز کار
 • طراحی ساده و متناسب با فضای کلاسیک

چالش:

 • کاهش کارایی و تنوع جهت حفظ سادگی

3. آشپزخانه جزیره بدون کابینت

تمایز:

 • استفاده از طبقه در جزیره و امکان داشتن کتابخانه در آشپزخانه برای علاقمندان به مطالعه
 • نزدیک کردن محیط خانه به فضای ساده و روح نواز روستایی (به کارگیری دکوراسیون روستیک)

چالش:

 • مناسب برای ابعاد کوچک
 • کاهش تنوع در طرح و جنس (عموما از جنس چوب)

4. آشپزخانه جزیره با کابینت

Array

تمایز:

 • ایجاد فضای مفید بیشتر برای نگهداری مواد غذایی و تجهیزات آشپزخانه

چالش:

 • سخت شدن دسترسی در صورت زیاد بودن عمق جزیره

5. آشپزخانه جزیره متحرک

تمایز:

 • امکان جابجایی آسان و تغییر دکوراسیون خانه و آشپزخانه

چالش:

 • دشوار شدن فعالیت های روی میز مانند خرد کردن مواد غذایی در صورت ثابت نبودن میز
 • مناسب برای ابعاد کوچک

6. آشپزخانه جزیره مستطیلی

تمایز:

 • بسیار پرکاربرد به دلیل هماهنگی آن با دکوراسیون داخلی سنتی مختلف
 • ساده بودن رفت و آمد از اطراف جزیره مستطیل شکل

چالش:

 • عدم امکان استفاده از طرح های خلاقانه و متنوع
 • برای افرادی که به خطوط موازی علاقه ندارند، چشم نواز نیست!

7. آشپزخانه جزیره به شکل ال (L)

تمایز:

 • مناسب برای آشپزخانه های بزرگ
 • پرکردن فضای خالی خانه

چالش:

 • محدود کردن رفت و آمد در آشپزخانه

8. آشپزخانه جزیره به شکل یو (U)

Array

تمایز:

 • ایجاد فضای مناسب برای انجام کارهای مختلف روی میز
 • مناسب برای میز نهارخوری به دلیل فرم U
 • امکان سوار کردن سینک ظرفشویی

چالش:

 • محدودیت رفت و آمد در مقایسه با جزیره مستطیلی

9. آشپزخانه جزیره تی T شکل

Array

تمایز:

 • امکان تعبیه تجهیزات مختلف آشپزخانه مانند سینک یا اجاق گاز
 • استفاده هم زمان به عنوان میز غذاخوری به دلیل ایجاد فضای مناسب

چالش:

 • نیاز به فضای زیاد و مناسب برای آشپزخانه های بزرگ

10. آشپزخانه جزیره هلالی یا گرد

تمایز:

 • به کارگیری در طراحی های خاص و متفاوت

چالش:

 • عدم امکان استفاده از تمام فضا به دلیل شکل هلالی و نیم دایره ای آن

11. شبه جزیره آشپزخانه (جی G شکل)

Array

آشپزخانه های کوچکی که به صورت U شکل طراحی شده اند و دیوار های آن از سه طرف امکان نصب کابینت دارند را می توان به شبه آشپزخانه جزیره تبدیل کرد. به این صورت که جزیره از یک طرف به دیوار آشپزخانه متصل می شود و فرم آشپزخانه را به G تغییر می دهد.

جزیره من کدام است؟! (نتیجه گیری)

اگر در استفاده از جزیره برای دکوراسیون آشپزخانه خود ذره ای شک داشتید، حتما تا الان مطمئن شدید. آشپزخانه جزیره دار تمام نیاز های آشپزی و حتی زندگی روزمره را برآورده می کند. فقط باید در طراحی و انتخاب جزیره مناسب برای آشپزخانه خود دقت کنید. با در نظر گرفتن شکل و جنس مناسب، با توجّه به فضای موجود می توانید آشپزخانه ای زیبا، مدرن و شیک داشته باشید و آشپزخانه شما به محیط دنجی برای دورهمی خانوادگی تبدیل شود.

اگر آشپزخانه بزرگی در اختیار دارید، شانس با شما یار است! چون می توانید با فراغ بال جزیره خود را از بین مدل های ال، یو و تی انتخاب کنید و با پر کردن فضای خالی، به بهترین شکل از جزیره استفاده کنید. چنانچه آشپزخانه شما از فضای کافی برخوردار است، جزیره های مستطیلی و هلالی انتخاب های مناسب تری هستند.

اما اگر آشپزخانه منزل شما کوچک است، نگران نباشید! جزیره باز هم به خانه شما می آید. کافی است از مدل های مستطیلی و متحرک جزیره استفاده کنید و یا در منزل خود شبه جزیره داشته باشید. از این رو مجموعه رویا گالری یکی از مجموعه هایی است که می تواند در جهت به کارگیری و استفاده از شبه جزیره آشپزخانه به افراد کمک زیادی کند.

سوالات متداول

انواع جزیره از نظر شکل و کاربرد کدامند؟

آشپزخانه جزیره بدون کابینت – آشپزخانه جزیره متحرک – آشپزخانه جزیره به شکل ال (L) – آشپزخانه جزیره تی T شکل و…

چالش های آشپزخانه جزیره بدون کابینت چیست؟

مناسب برای ابعاد کوچک – کاهش تنوع در طرح و جنس (عموما از جنس چوب)

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *