دکوراسیون

دیوار شاخص چیست؟ + تکنیک های رنگ بندی دیوار اکسنت

دیوار شاخص یا اکسنت وال چیست

آیا می خواهید دکوراسیون منزل خود را به شکل بهتر و خلاقانه تری تغییر دهید؟ دیوار شاخص، بهترین گزینه است. نه تنها زیبا به نظر می رسد، بلکه طراحی ساده ای دارد و با هر چیدمانی از اثاثیه مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع اکسنت وال (accent wall) می تواند همچون تابلویی زیبا علاقمندی و کاراکتر شما را به تصویر بکشد. اگر باید و نبایدهای مربوط به انتخاب اکسنت وال را بدانید، انتخاب محل مناسب برای آن در اتاق دیگر کار سختی نیست.

هدف از تبدیل یکی از دیوارهای اتاق به دیوار اکسنت، بر هم زدن الگوی یکنواخت داخل آن است. دست شما برای انتخاب رنگ و طرح دیوار اکسنت کاملا باز است. البته تا جایی که هماهنگی کلی دکوراسیون داخلی را بر هم نزند و در عین به کارگیری طرح خلاقانه و جذاب، فضای کلی اتاق هارمونی داشته باشد. به طور مثال استفاده از یک میز با رانر روی آن، در صورتی خاص بودن را به شما و سایر افراد القا می کند که رنگ های ست و مکملی را در این تزیین دکوراسیون استفاده کنید.

مطالعه این مقاله به شما در جهت آشنایی با انواع اکسنت وال، همچنین انتخاب بهترین دیوار برای پیاده سازی آن کمک خواهد کرد.

آنچه در این مطلب می خوانید : نمایش

دیوار شاخص یا اکسنت وال چیست؟

به هر دیوار داخلی یا خارجی که از نظر رنگ، طراحی یا متریال مورد استفاده با سایر دیوارها تفاوت داشته باشد، دیوار شاخص یا اکسنت وال می گویند. هدف از در نظر گرفتن یکی از دیوارها به عنوان شاخص، جلب توجه بصری بیننده است و عموما به عنوان نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی در نظر گرفته می شود. امکان پیاده سازی اکسنت وال در هر کدام از اتاق های خانه مانند دکوراسیون اتاق نشیمن، غذاخوری، آشپزخانه، اتاق خواب، حمام، اتاق کار و حتی راهروها وجود دارد.

آیا به کارگیری دیوار اکسنت در دکوراسیون منسوخ شده است؟

این اطمینان را به شما می دهیم که اکسنت وال هم چنان در صنعت دکوراسیون پررونق است و به این زودی هم میدان را خالی نمی کند. چراکه طراحی دیوار اکسنت بسیار انعطاف پذیر است و بر همین اساس شما می توانید با استفاده از نحوه چیدمان مبلمان و کوسن هماهنگی و جلوه زیبایی را به دکوراسیون داخلی خود القا کنید.

بایدها و نبایدها در انتخاب دیوار شاخص

Array

1. نقطه کانونی اتاق خود را پیدا کنید

اگر برای انتخاب بهترین دیوار به عنوان شاخص نمی توانید تصمیم بگیرید، کافی است نقطه اصلی و کانونی اتاق خود را پیدا کنید. هنگام ورود به اتاق، ابتدا نگاهتان به کجا می افتد؟ در برخی از فضاها، ویژگی معماری خاص می تواند تعیین کننده نقطه کانونی است مانند شومینه یا قفسه کتابخانه توکار. گاهی باید نقطه کانونی اتاق را با توجه به چیدمان اثاثیه خانه در نظر گرفت.

استراتژی اصلی در انتخاب محل مناسب برای دیوار اکسنت، یافتن دیواری است که با نقطه کانونی اتاق هماهنگی بیشتری داشته باشد.

2. ابعاد اتاق را در نظر داشته باشید

ابعاد اتاق و شکل هندسی آن نیز در انتخاب بهترین مکان برای اکسنت وال تاثیرگذار است، به خصوص اگر ظاهر اتاقتان عجیب و غریب باشد. برای دکوراسیون یک اتاق بلند و باریک، انتخاب دورترین و کوتاه ترین دیوار می تواند به ایجاد تعادل در آن کمک شایانی کند و آن را مربعی تر نشان دهد.

3. به عملکرد اتاق توجه کنید

Array

در نظر گرفتن عملکرد اتاق، از شاخص های کلیدی دکوراسیون آن در هر خانه می باشد. در انتخاب اکسنت وال نیز به همین شکل است. شما می توانید با توجه به کارایی اتاق مورد نظر، نقطه کانونی آن را از چشم بیننده پیدا کرده و دیوار مورد نظر را انتخاب کنید. به طور کلی طراحی اکسنت وال برای اتاق های چندکاربره مناسب تر است. مثلا برای آشپزخانه ای که نقش اتاق غذاخوری را نیز ایفا می کند، مانند جزیره آشپزخانه، می توان یک اکسنت وال زیبا و جذاب طراحی کرد.

4. چیدمان اثاثیه را مد نظر قرار دهید

نحوه چیدمان اثاثیه و قرار دادن وسایل مختلف در اتاق هم می تواند راهی برای انتخاب اکسنت وال باشد. در این روش باید بارزترین وسیله را در اتاق مشخص کرد و نزدیک ترین دیوار به آن را به عنوان شاخص انتخاب نمود. مثلا در اتاق خواب مهم ترین وسیله تخت خواب است که در نگاه اول نیز با ورود با اتاق خواب، توجه بیننده را جلب می کند. پس دیوار پشت تخت خواب بهترین گزینه برای انتخاب دیوار اکسنت است.

5. به جزئیات معماری اتاق توجه داشته باشید

در صورت وجود معماری خاص در دیزاین اتاق، بهتر است به آن توجه داشته باشید. شومینه در اتاق پذیرایی از جمله این موارد است. اگر اتاق شما وجه تمایز خاصی از نظر معماری ندارد، دیوار ساده ای را انتخاب کنید که حداقل در و پنجره ممکن را داشته باشد.

انواع دیوار شاخص

Array

1. دیوار شاخص رنگ شده

استفاده از رنگ برای شاخص کردن دیوار، اولین تصوری است که از یک اکسنت وال در ذهن ما ایجاد می گردد. انتخاب رنگ اکسنت وال باید به گونه ای باشد که پالت رنگی اتاق را کامل کند. رنگ ها با توجه به تاثیر مستقیمی که از دریچه چشم بر روح و روان انسان می گذارند، در طراحی اکسنت وال نیز می توانند بسیار مهم و مؤثر باشند. از نگاه دیگر، دیوار اکسنت بوم مناسبی برای به کارگیری رنگ هایی است که در بقیه قسمت های اتاق قابل استفاده نیستند. در ادامه نکاتی پیرامون انتخاب رنگ مناسب برای دیوار اکسنت بیان می گردد.

تکنیک های پرطرفدار برای رنگ بندی دیوار اکسنت

دیوار اکسنت با رنگ های تیره

رنگ های تیره در اکسنت وال، باعث ایجاد تمایز در دکوراسیون می شوند. با استفاده از رنگ هایی همچون سیاه، آبی تیره، سبز تیره در طراحی دیوار اکسنت می توانید کثیفی های آن را بپوشانید و در کنار رنگ های متضاد جلوه طبیعی تری پیدا می کند. انتخاب رنگ های تیره برای دیوار اکسنت، به ویژه جهت نصب تلویزیون و مانیتور کامپیوتر در اتاق کار یا نشیمن بسیار مناسب است.

دیوار اکسنت با رنگ های بولد

استفاده از رنگ های بولد و روشن برای رنگ آمیزی دیوار شاخص، از دیرباز مورد استفاده قرار می گرفته و می تواند به طراحی اتاق جان و شخصیتی تازه ببخشد. نکته قابل توجه در این رنگبندی این است که در کنار رنگ های بولدی مانند آبی روشن، قرمز، نارنجی یا زرد، حتما رنگ های سرد را نیز در طراحی خود بگنجانید. همچنین استفاده از کوسن های زیبا، منسوجات یا اکسسوری های مختلف که از نظر رنگی با اکسنت وال هماهنگ باشد، به رنگبندی کلی اتاق بسیار کمک می کند.

دیوار اکسنت با رنگ های ملایم

Array

اگر در دکوراسیون خود به ترکیب روش های سنتی و مدرن اعتقاد دارید، احتمالا از رنگ های تیره یا بولد اجتناب می کنید. پس بهتر است از رنگ های ملایم برای دکوراسیون خود در رنگبندی اکسنت وال خود استفاده کنید.

به کارگیری توناژ ملایمی از رنگ ها نیز می تواند باعث تمایز دیوار اکسنت شود و به اتاق شما عمق دهد.

استفاده از کوسن رنگ های شاد و دلباز می تواند جان تازه ای به شما بدهد. مشاهده ست کوسن زرشکی و طوسی طرح پیچک خالی از لطف نیست.

2. دیوار شاخص با پنل چوبی

در سالیان اخیر پنل های چوبی در طراحی دکوراسیون داخلی جای خود را باز کرده اند. به ویژه اگر به سبک های روستیک و طبیعی در دیزاین خانه خود علاقمند هستید، استفاده از پنل های چوبی برای طراحی اکسنت وال بهترین انتخاب است.

3. دیوار اکسنت با کاغذ دیواری

Array

انواع مدل کاغذ دیواری خلاقانه و مدرن همواره انتخابی جذاب برای طراحی اکسنت وال است. به دنبال طرح های شیک و دیزاین های جذاب برای کاغذ دیواری خود باشید. حتی اجاره نشین ها می توانند از کاغذ دیواری موقت برای دیزاین دیوار اکسنت استفاده کنند.

نکته ای که هنگام انتخاب کاغذدیواری باید به آن توجه کنید این است که علاوه بر هماهنگی رنگی با سایر دیوارها و لوازم خانه، خلاقانه و متفاوت باشد. یکی از ایده های استفاده از کاغذ دیواری این است که علاوه بر هماهنگی با محیط پیرامون، الگوی متفاوتی داشته باشند مثلا کاغذ دیواری با شکل هندسی نامنظم. همچنین در تصویر کوسن هایی را می بینید که می تواند نمایی جذاب به دیوار اکسنت و دکوراسیون خانه شما دهد. ست کوسن مخمل نارنجی با طرح سنجاقک می تواند یک انتخاب مناسب برای خانه شما باشد.

4. دیوار شاخص با متریال های مختلف

به کارگیری انواع سنگ ها مانند سنگ مرمر و گرانیت یکی دیگر از ایده های طراحی دیوار اکسنت است. استفاده از سنگ فضای درون اتاق را لوکس تر می کند. البته سنگ طبیعی معمولا گران قیمت است. هر چه رگه های درون سنگ بیشتر باشد، آن را جذاب تر می کند. به همین دلیل بهتر است از یک قطعه سنگ در ابعاد کوچکتر و یا صفحات پیش ساخته مشابه سنگ استفاده کنید.

متریال دیگری که برای دیزاین اکسنت وال به کار می رود، دیوارهای آجری است. دیوارهای آجری به دلیل تنوع بالا و هزینه پایینی که دارند، در طراحی دیوار اکسنت بسیار مورد توجه طراحان دکوراسیون قرار دارند. به ویژه در خانه هایی با دیزاین صنعتی که بیشتر از فلز و شیشه در آن ها استفاده می شود، دیوارهای آجری بهترین انتخاب هستند. کاتشی هم متریال دیگری است که برای دیزاین دیوار اکسنت حمام مورد استفاده قرار می گیرد.

5. دیوار اکسنت با آینه کاری

Array

آیا می توان در اتاق ها و فضاهای کوچک هم اکسنت وال داشت؟! بله! دیوار اکسنت آینه کاری شده مناسب ترین گزینه است. استفاده از آینه کاری در اکسنت وال، نه تنها جذابیت بصری را افزایش می دهد، بلکه فضای آن را بزرگ تر نشان می دهد. اگر می خواهید از یک آینه یا مجموعه ای از آینه ها برای طراحی دیوار اکسنت استفاده کنید، به آنچه قرار است توسط آینه ها بازتابیده شود هم فکر کنید.

با نصب آینه ها مستقیما در برابر پنجره یا تجهیزات نوری، می توانید روشنایی فضای اتاق را به صورت طبیعی افزایش داده و برای بیننده خطای دید ایجاد کنید. در نتیجه اتاق کوچک شما با دیوار اکسنت آینه کاری دلبازتر و بزرگتر به نظر می رسد.

6. دیوار شاخص هنری

همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد، دیوار شاخص می تواند علایق و شخصیت شما را به تصویر بکشد. پس اگر به تابلوهای نقاشی و هنرهای تجسمی مختلف علاقمند هستید، اکسنت وال، بهترین مکان برای نمایش آن ها می باشد. در دیزاین یک دیوار اکسنت هنری، می توان از یک تابلو یا نقش بزرگ و یا مجموعه ای از تابلوهای کوچک استفاده کرد.

علاوه بر استفاده از تابلوهای نقاشی زیبا، دیوار اکسنت می تواند دیوار خاطرات شما باشد. یعنی به جای تابلوهای نقاشی، عکس های خاطره برانگیز خود را روی آن نصب کنید. البته سعی کنید تابلوهای مورد نظرتان، از نظر رنگ، شکل و کانسپت با یکدیگر هماهنگ باشد. علاوه بر نصب تابلو، می توان با نصب طبقه روی دیوار شاخص و قرار دادن آیتم های هنری رو آن فضایی تا حد امکان هنری و رویایی ایجاد کرد.

7. دیوار پنجم، انتخابی شیک و جذاب برای دیوار شاخص

بیایید نگاهمان را به محیط اطراف تغییر دهیم. تا به حال به دیوار پنجم اتاق خود فکر کرده اید؟! سقف خانه همان دیوار پنجمی است که شاید از به کارگیری آن در دکوراسیون غافل شویم. یکی از روش های ترند و شیک دکوراسیون داخلی، رنگ آمیزی سقف اتاق است. پس با انتخاب درست طرح و رنگ سقف، می توان از آن به عنوان دیوار اکسنت استفاده کرد.

طراحی اکسنت وال | چطور می توان دیوار شاخص ساخت؟

پس دریافتید که تفاوتی نمی کند که خانه ای کوچک داشته باشید یا بزرگ؛ تنها کافیست خلاقیت خود را با رنگ های مختلف تلفیق کنید! برای طراحی اکسنت وال باید به وسایل دکوراسیون خانه خود هم توجه کنید که سبک خانه شما مدرن است یا سنتی! شاید هم ترکیبی از این دو سبک! بد نیست مقدار بودجه مورد نظر خود را هم مشخص کنید تا در ادامه طراحی دیوار شاخص به مشکل نخورید.

برای درست کردن یک دیوار باکلاس و شیک باید دقت کنید که استفاده از چوب و متریال های مختلف می تواند یک جلوه خاصی به دکوراسیون منزل شما بدهد.

جمع بندی

همان طور که گفته شد، دیوار شاخص می تواند همچون تابلویی زیبا تجلی بخش احساسات و علایق شما باشد. با انتخاب محلی مناسب برای اکسنت وال، با توجه به فضای موجود، چیدمان اثاثیه، کاربری اتاق و همچنین در نظر داشتن نقطه کانونی اتاق، فضای آن را به بهترین شکل تغییر می دهد. خوشبختانه با پیشرفت های چشمگیر در حوزه معماری و دکوراسیون داخلی، تمام ابزار لازم برای داشتن دیوار اکسنت منحصر به فرد فراهم است.

ایده های مختلفی برای طراحی دیوار اکسنت وجود دارد. مهم این است که با نگاهی متفاوت به انتخاب رنگ، کاغذدیواری، متریال و تزیینات روی دیوار شاخص فکر کنید و در عین حال هماهنگی آن را با محیط پیرامون حفظ کنید. البته سلیقه و نظر شما همیشه برای طراحی محیط پیرامون خود و هم چنین دیوار اکسنت اتاقتان حرف اول و آخر را می زند. از رو می توانید برای این که به فضای دکوراسیون منزل خود جلوه خاصی را ببخشید (با خرید کوسن، رانر، تزیینات چوبی و …) به وب سایت رویا گالری مراجعه کنید.

سوالات متداول

دیوار شاخص یا اکسنت وال چیست؟

به هر دیوار داخلی یا خارجی که از نظر رنگ، طراحی یا متریال مورد استفاده با سایر دیوارها تفاوت داشته باشد، دیوار شاخص یا اکسنت وال می گویند.

انواع دیوار شاخص کدامند؟

اکسنت وال با پنل چوبی – دیوار اکسنت با آینه کاری – اکسنت وال با متریال های مختلف – دیوار شاخص هنری و…

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *